loading...
You can skip ad in 5s
Loading...

RTSH sjell risi në transmetimet satelitore

Please log in or register to like posts.
Video

Radio Televizioni Shqiptar, i pari televizion në Shqipëri që ka nisur transmetimet satelitore prej 15 Nëntorit të vitit 1993, vjen këtë prag festash me një risi tjetër për të gjithë shqiptarët kudo ku ata jetojnë.

Nga kjo e mërkurë RTSH transmeton në satelit një buqete prej gjashtë kanalesh televizive dhe katër kanale radio, të gjitha pa asnjë pagesë.

Bëhet fjalë për RTSH 1 HD, kanalin e parë të transmetuesit publik shqiptar, i cili nga transmetimet me definicion standard, ka kaluar në transmetimet High Definition.
RTSH 1HD do të sjellë për publikun brenda vendit dhe sidomos për shqiptarët që jetojnë jashtë kufijve shtetërorë të Shqipërisë, programet kryesore dhe më të ndjekura të kanalit të parë gjeneralist.

Platformës së re satelitore i shtohet një tjetër kanal televiziv. Ai është RTSH 3HD.
Ky kanal i ri, i dyti në platformën stalelitore me definicion HD do t’i kushtohet tërësisht bashkëatdhetarëve, me një programacion të përzgjedhur dhe një staf të dedikuar. Prej disa javesh në RTSH3HD ka nisur transmetimin edhe emisioni “URA”, një program jo vetëm i dedikuar për shqiptarët jashtë atdheut, por edhe një dritare komunikimi mes bashkëatdhetarëve dhe vendit tonë.

Kanali i tretë në platformën satelitore do të jetë RTSH Plus, i cili do të përcjellë në platformën satelitore për shqiptarët kudo që ndodhen, programe të shumta edhe ato sportive, prodhime të rrjetit të Radio Televizionit Shqiptar.

Buqeta plotësohet me kanalin me të ri RTSH 24, i cili do të jetë kanali dedikuar lajmeve që do të nisë së shpejti transmetimin dhe do të plotësojë nevojën e teleshikuesve për informacion 24 orë në ditë.

Dy kanalet e tjera në buqetën satelitore janë RTSH Shqip i cili ka mbërthyer para ekranit të gjithë dashamirësit e kinemasë shqiptare ndër vite. RTSH Shqip prej një viti është në platformën e transmetimeve tokësore, tanimë do të kapërcejë kufijtë shtetërore për tu sjellë në ekran kinemanë edhe bashkëatdhetarëve.

Kanali i gjashtë i platformës satelitore është RTSH Muzike. Ai do të pasurojë ekranet e shqiptarëve edhe në satelit me muzikën më të mirë të artistëve shqiptarë.

Përveë kanaleve televizive, RTSH do të vijë edhe me katër kanale radio, kanalin e parë të Radio Tirana 1, Radio Tirana 2 dhe Radio Tirana International, i cili transmeton programe në 7 gjuhë të ndryshme.

Buqetës radiofonike i shtohet në platformen satelitore edhe Radio Tirana Klasik.

Për të gjetur këto kanale të reja duhet të bëni kërkim automatik në satelitin Eutelsat 16A me pozicion orbital 16 gradë lindje:

Frekuenca 12640 MHz,
Polarizimi Horizontal,
Symbol Rate 10 833,
FEC 3/5 Modulimi DVB S2 SPSK.

Shikim të këndshëm dhe festa të gëzuara!

KLIKO MBI REKLAMAT
loading...
Loading...

Reactions

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.